• Şubat 5, 2022
  • No Comment

Mülteci Düşünceler

Mülteci Düşünceler

Bir mülteci kampında; sabahın ilk ışıklarıyla beraber ekmek kuyruğuna girmiş rengarenk ve dillerini anlayamadığı insanların konuşmaları, bebeklerin ağlama sesleri ile birlikte;

Bir orkestrayı oluşturan enstrümanların; ahenkli bir nağme ortaya çıkarmayı başaramayıp, adeta rastgele notalarına basılmasıyla uğultuyu andıran estetikten,ritimden,senkronizeden uzak, gürültü misali bir ses dalgası olarak yükseliyor..
Bu gürültü fonu eşliğinde, öne doğru ilerlerken sıra; gelmiş geçmiş hatıra misali yaşantısı geçiyor aklından..rüya misali..
Ne idik ne olduk diyesi geliyor insanın..
Sahip olduklarının tamamının elinden alınarak üzerindeki bir kat elbiseyle sınır dışına itilişi geliyor mesela; istenmeyen evlat misali caminin avlusuna bırakılışı..sonrasında kucak açan,ihtiyacını karşılayan ama bir annenin şefkatini vermesinden uzak, yüzü soğuk,duygusuz bir yuvaya alınışı geliyor..
Sonra çok gerilere gidiyor birden;
Doğduğu topraklarda,köyünde çamurla oynayışı geliyor..oyuncağı olmadanda ne kadar mutlu olduğu..sonrasında biraz büyüyüp şehre okumaya gidişi geliyor..’ben okumayı bilmiyorum ki diyip’ okula gitmekten korktuğu geliyor kendisini gülümseterek..kurduğu hayaller geliyor bir bir.. ve hedeflerine ulaşmak için gayreti..
Başarılı bir okul döneminden sonra üniversiteyi kazanması..dahada zor olanı atanması geliyor..ve burda kocaman bir ah edeside..!
Öğretmenlik; severek, isteyerek ve pişmanlık duymayarak yaptığı mesleği geliyor aklına..bir yandan sıra ilerlerken öne doğru..
Ve gözünden damlalar düşerken..,aslında canını en acıtanın, kalbinin ritmini değiştireni geride bırakışı geliyor..ve tam burda uzun uzun kalıyor..çünkü bu düşüncenin zihnini terketmeye pek niyeti olmuyor..ve yaşlar süzülmeye devam ediyor,sessiz iç çekişlerle beraber..
Sevdiği,sahibi olduğunu sandığı her şeyi geride bırakarak gelmişliği..kaybedecek bişeyinin kalmadığı bir kıymetsiz canından başka..böyle kendini dahada değersiz hissettiren, insan onuruna dokunan bu ekmek kuyruğunda kendisine uzatılan ekmekle..tüm bu düşüncelerden sıyrılıp kendine geliyor..aslında kalmak istediği yerden..
Ve ahhh ediyor!..annesinin kendisine yüz çevirmesine..yuvasını terke zorlayışına..dur demeyişine..içinde bulunduğu mecburiyete, elindeki ekmeğine bakarak..!
Her şeye sıfırdan başlamak mı..?çok zorr..
Buna rağmen başlanır başlanmasınada..
Ya eksik gelmesini ne yapacak..!!

Bu Yazılarıda Okuyabilirisiniz

NAİF YARGI(Ç)

NAİF YARGI(Ç)

Önceki dönemde egemen iktidar tarafından “sakıncalı” görülen kişiler fikir ya da düşünceleri nedeniyle soruşturulmuşlar; haklarında iddianameler düzenlenerek yargılanmaları ve hatta mahkûm…
TÜRKİYE’DE ÖTEKİ OLMAK

TÜRKİYE’DE ÖTEKİ OLMAK

Öteki olmak mevcut düzen içinde hakim olanın zıttını ifade eden bir kavram. Benliğin dışsallaştırdığı, yabancı gördüğü ve çoğu zaman ön yargılarla…
KAĞITTAN KAPLAN YARGIMIZ

KAĞITTAN KAPLAN YARGIMIZ

Sivas Sulh Ceza Hâkimliği’nin tutukluluk  halimin devamına dair kararı ile HSYK tarafından verilen benim de ismimin yer aldığı 2847 hâkim ve…
HÜCREMİN MAZGALLARI

HÜCREMİN MAZGALLARI

(Bu yazı 15.1.2017 tarihinde, Silivri cezaevinde tutsaklığım sırasında kaleme alındı)   Dış dünyanın görünen tek yüzü olan gökyüzünü seyrederken bile özgür…

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir