Adliye Hanımın Hazin Hikâyesi

3
387

Nusret Onur Akpek

Adliye Hanımın Hazin Hikâyesi

Adliye Hanım, Devlet Ağanın köyünde yasarmış. Güzelliği ve cazibesi dillere destanmış ve Adalet Bey ile çok mutlu bir evliliği varmış. Bu evliliklerinden Şikâyet, İtiraz ve Temyiz isimlerinde üç çocukları olmuş. Adliye Hanım, ailesi ile kendi yağlarında kavruluyorlarmış. Bir sorun olunca Şikâyet, İtiraz ve Temyiz ile aralarında ailecek hep birlikte sorunlarını çözüyorlarmış. Köy halkı da onların bu hallerini takdir ediyorlarmış.

Devlet Ağa, Adliye Hanim ve ailesinin köye katkılarından çok memnun olmasa da çok rahatsız da değilmiş. Onların her zaman daha fazla çalışmasını istermiş. Ancak Adliye hanımlar karın tokluğuna çalıştıkları için Devlet Ağa onlara katlanıyormuş. Ucuz iş gücü diye düşünüyormuş.

Devlet ağanın, Siyaset isimli bir oğlu varmış. Siyaset, Adliye hanimin güzelliğinden çok etkileniyormuş. Onu elde etmek için türlü vaatlerde bulunurmuş. Ona Devlet ağanın tüm imkânlarını sunacağını söylermiş. Adalet beyin ona layık olmadığını, Adaletin zenginlik getirmeyeceğini söylermiş. Her yolu denermiş.

Siyaset’in, Adliye hanıma, bu ilgisini ilk olarak komşusu Vicdan hanim duymuş. Vicdan hanim, Adliye hanıma “Adliye, sen Adaletsiz yapamazsın. Siyaset senin dengin değil. Seninle sadece gönül eğlendirmek istiyor” diyerek onu uyarmış.

Adliye hanim, komşusu Vicdan hanımın sesine kulak vermemiş ve bir an Adalet beyin yetersiz olduğunu düşünmüş. Yıllardır hizmet ettiği, üç çocuk verdiği kocasının kendisine bir hayrı olmadığını düşünmüş. Adalet beyin fakir ama gururlu halinin bir şey ifade etmediğine karar vermiş ve Adalet’ten ayrılarak, Siyaset ile birlikte yaşamaya başlamış.

Adalet Bey, bu durumu çok içerlemiş ve kabul edememiş. Adliye hanımın, nasıl olur da kendisini böyle terk ettiğine bir türlü bir anlam verememiş. Çünkü birbirlerinden hiç ayrılmayacaklarına dair söz verdiklerini düşünmüş. Böylece, Adalet Bey, Devlet ağanın köyünde daha fazla kalamayacağını anlayarak, köyü terk etmiş. Adliye hanim, Adaletsiz yaşayabileceğini düşünse de Adalet bey, Adliye hanımsız yapamayacağını çok iyi biliyormuş. Adliye hanımın, Adalet’i böyle dağıtmasını köy halkı da yadırgamış.

Babasız kalan İtiraz, Şikâyet ve Temyiz de bunalıma girmişler. Daha dün köy için hayırlı olan bu üç evlat köye zarar vermeye başlamışlar. Köyün serserilerinin maşası olmuşlar. Köy halkını yerli yersiz halleri ile bezdirmişler. Adalet beyin köyü terk edişinden sonra köy iyice yaşanmaz hale gelmiş.

Adliye hanım da yaptığı yanlışın farkına varmış. Siyaset, ona vaat ettiği gibi davranmamış. Ona kötü muamele etmiş. Adliye hanımın isteklerini görmezden gelip işine nasıl geliyorsa öyle davranmış. Komşusu Vicdan Hanım da, Adliye hanımın yaptığı bu hatayı sürekli onun yüzüne vurmuş. Öyle ki, Adliye hanım, Vicdan hanımla yüzleşemez hale gelmiş. Adliye hanim, artık, Adalet beysiz yaşayamayacağını ve kendisine, eşine, çocuklarına ve hatta köye karşı büyük bir hata yaptığını anlayınca intihar etmiş. Artik köyde ne Adliye hanim ne de Adalet Bey varmış. Köy tam bir keşmekeş halini almış.

Siyaset ise bu isten karlı çıktığını düşünmüş. Adliye hanim gibi birini elde etmenin gururunu yasamış. Adliye hanımdan sonra Siyaset, Keyfilik ile evlenmiş ve ondan Zorba isminde bir çocuğu olmuş. Ancak, Zorba, biraz büyüyünce babası Siyaset ve dedesi Devlet’i her dediğini yapmadıkları için öldürmüş. Köy tamamen Keyfilik ve Zorba’ya kalmış.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here